EUREKA Agora


Eureka! Lesson Plans


Shop 'Til You Drop

Lesson Plan Information | Lesson Plan Activities | Printable version (including handouts) (PDF)

Standard: Use Math to Solve Problems and Communicate

Outcomes Students will be able to compare food prices to find the lowest unit price and make choices about where to shop and what to purchase based on weekly sale items, cost comparisons, and items needed.


Classroom Information
GED Descriptors:
     Math
Roles:
     Family, Worker, Community Member
Program Type(s)
     ABE, GED, Family Literacy, Workforce Education, Urban, Rural, Corrections
NRS Learner levels (ABE/GED)
      3, 4, 5
Time frame:
      Up to 4 hours
Technology Integration
Grocery Shopping Tips
Live Simple
Consumer and Family Economics
Reduce Your Grocery Bill

Keywords
select any link below for a list of resources which also have that keyword
bullet Math
bullet Math > money

Standard: Use Math to Solve Problems and Communicate
Component of Performance How activity addresses component
Understand, interpret, and work with pictures, numbers, and symbolic information. During this activity, students calculate the unit price of items when shopping. They must master division and understand the unit cost formula to determine the best buy.
Apply knowledge of mathematical concepts and procedures to figure out how to answer a question, solve a problem, make a prediction, or carry out a task that has a mathematical dimension The unit cost and price comparisons are used as students solve problems involving money management.
Define and select data to be used in solving the problem Collecting grocery ads and weekly sale flyers provide students with the information they need to find the best buy. Marketing strategies are also considered when shopping.
Determine the degree of precision required by the situation Determine which items are actually best buys by figuring the unit price.
Solve problem using appropriate quantitative procedures and verify the results are reasonable Using 10 items as a representation of their grocery shopping, students find the best buys using criteria developed during lesson.
Communicate results using a variety of mathematical representations, including graphs, charts, tables, and algebraic models Students evaluate pie charts and develop spreadsheets to track expenses. They document their learning in classroom journals.

Purposeful, Transparent, Building Expertise
Purposeful and Transparent
Making wise financial decisions is important for families.

Contextual
Grocery ads are used to develop student's knowledge of environmental print.

Building Expertise
The lesson builds on students understanding of healthy eating habits.


Lesson Designer
Jackie Hamlett
Literacy and Educational Technology Consultant
(217) 3989933
jham5325@aol.com


Ohio Literacy Resource Center - Celebrating 10 Years of Enhancing Adult Literacy 1993-2003 Ohio Literacy Resource Center
Research 1 - 1100 Summit St.
Kent State University
PO Box 5190
Kent, Ohio 44242-0001
Phone: 330-672-2007
In Ohio Only: 800-765-2897
Fax: 330-672-4841
TTY: 330-672-2379
E-mail: